poniedziałek, 23 października 2017

XIII Staroświn i zakończenie sezonu żeglarskiego 2017

21. października 2017 r. na przystani żeglarskiej Łunowo miał miejsce XIII Rekreacyjno-Turystyczny Rajd Żeglarsko-Kajakowy po rozlewisku Starej Świny „STAROŚWIN” oraz zakończenie sezonu żeglarskiego. Spotkanie rozpoczęło się uroczystym apelem, na którym dyrektor Zespołu Szkół Morskich – Marzena Baranowska przywitała przybyłych gości z Urzędu Miasta Świnoujście: Zastępcę Prezydenta Miasta Świnoujście – Pawła Sujkę, Przewodniczącego Komisji Edukacji, Kultury i Sportu Rady Miasta – Andrzeja Staszyńskiego, Zastępcę Dyrektora Naczelnego Terminala Promowego Świnoujście – Agnieszkę Stój, przedstawiciela Rady Miasta – Kamila Jantę-Lipińskiego a przede wszystkim młodzież biorącą udział w regatach.

Na Przystani Żeglarskiej Łunowo zaproszona młodzież ze wszystkich świnoujskich szkół wzięła udział, jak co roku jesienią, w programie przybliżania wiedzy o okolicach Świnoujścia i Wolińskiego Parku Narodowego oraz propagowania aktywnego wypoczynku. W tym roku uczniowie przygotowali i przedstawili prezentacje konkursowe na jeden z tematów: „Przyszłość Portu Świnoujście” i „Jak widzisz perspektywy rozwoju żeglarstwa w archipelagu 44 Wysp?”, które oceniała komisja w składzie: p. Hanna Wiśniewska – współtwórczyni rajdu, p. Józef Pluciński – historyk oraz p. Michał Szwejk – przedstawiciel Wolińskiego Parku Narodowego. W kategorii szkół podstawowych I miejsce przyznano Szkole Podstawowej nr 6 a w kategorii szkół ponadgimnazjalnych – Liceum Fundacji LOGOS. Prezentacje poprzedził rajd żeglarski. Sprzyjała temu piękna pogoda i odpowiedni wiatr. Młodzież popłynęła na żaglówkach, kajakach i łodziach wiosłowych na Jezioro Wicko Wielkie i rozlewisko Starej Świny. Na pokłady jednostek Międzyszkolnej Sekcji Żeglarskiej i prywatnych jachtów zaokrętowano ponad 100 osób. Dla wielu był to pierwszy kontakt z pływaniem pod żaglami i mamy nadzieję, że wielu połknie bakcyla żeglarstwa.

Ponieważ XIII Rajd „STAROŚWIN” połączony był z zakończeniem sezonu żeglarskiego 2017, nie zabrakło również regat. I miejsca zajęli – w klasie Omega s/y JEŻYK (załoga: Jakub Wolniak – kapitan, Michał Ożóg), w klasie Kormoran – s/y ZORZA (załoga: Dominik Kujda – kapitan, Adrian Rybarczyk, Zosia Lewandowska), w regatach wiosłowych – s/y PALIA (załoga z klasy III TN ZSM: Roksana Borowska – sternik, Juliusz Szymański, Wojciech Polak, Kacper Tworek, Szymon Jastrzębski, Mateusz Wesołowski, Sebastian Wesołowski). Na lądzie na „wilków morskich” czekała grochówka, kiełbaski z ogniska i ciekawa prelekcja przedstawiciela WPN.

Dziękujemy armatorom jachtów za rejsy, p. Ewie i Janowi Grotkowskim oraz p. Grażynie i Zbigniewowi Babireckim za smaczną grochówkę, a wszystkim uczestnikom imprezy za wspaniałą atmosferę.
Foto: A. Żurawski


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz